Destinacionet më të mira të studimit të shkollave të mesme jashtë vendit

21.06.2022

Kolegje elitare


Shkolla e mesme jashtë vendit është një periudhë reflektimi dhe zhvillimi. Është gjithashtu një kohë e shkëlqyer për të filluar të zgjeroni horizontet tuaja përmes udhëtimeve dhe studimeve praktike. Ndoshta ju keni menduar të shkoni në kolegjet elitare ose shkollat e mesme me te mira jashte vendit. Ju mund të keni një listë të destinacioneve që dëshironi të shihni pasi të jeni diplomuar, por çfarë nëse nuk do t’ju duhet të prisni deri atëherë?

Si student aktual i shkollës së mesme, ju keni një mundësi një herë në jetë për të marrë pjesë në programet e studimeve të shkollës së mesme jashtë vendit, të përshtatura vetëm për grupmoshën tuaj. Mund të mësoni një gjuhë të re, të udhëtoni në vende të reja dhe të takoni njerëz nga e gjithë bota!

Ju mund të pyesni nëse studimi jashtë vendit për një semestër ose vit gjatë shkollës së mesme është madje i imagjinueshëm, dhe nëse po, sa kushton. Fatmirësisht ka alternativa! Ndërsa kostot e programit dhe opsionet e ndihmës financiare ndryshojnë, studentët e shkollave të mesme mund të gjejnë përvoja të vlefshme në disa nga destinacionet më të njohura të studimit jashtë vendit.

Nëse jeni duke kërkuar të studioni shkollën e mesme jashtë vendit për një vit, ose thjesht dëshironi të kaloni një verë në një vend të huaj, ju keni ardhur në vendin e duhur. Ne kemi një sërë programesh studimi jashtë vendit në shkollat ​​e mesme për t’ju dhënë një shije të jetës jashtë vendit.

Anglia

Anglia është një nga vendet më argëtuese për të studiuar jashtë vendit në shkollë të mesme për shumë arsye. Së pari, anglishtja flitet këtu duke e bërë pak më të lehtë lundrimin dhe komunikimin me njerëzit – veçanërisht nëse kjo është hera juaj e parë jashtë vendit. Anglia ka gjithashtu disa qendra të pabesueshme ndërkombëtare, që kanë shumë mundësi për të vizituar ndonjë gjë, për të mësuar historinë dhe eksitimin për të përjetuar një kulturë të re në një qytet të ri!

Anglia është gjithashtu e njohur për universitetet e saj të jashtëzakonshme, me famë botërore, që do të thotë se mund të kaloni pak kohë duke mësuar nga disa mendimtarë prestigjioz. Pavarësisht nëse dëshironi të eksploroni dramën gjatë verës, ose një vit ndryshimi, Anglia ka shumë për të ofruar. Siç e tha shefeja e GoAbroad, Kayla Patterson: “Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të zhytur gishtat e këmbëve”.

Disa nga institucionet më të mira Britanike partnere me Integral: Myddelton College, David Game College, Abbey DLD, Oxford International College, St. Clare’s Oxford, Sidcot School, MPW

Zvicra

Sistemi arsimor në Zvicër nuk është vetëm një nga më të mirët në Evropë, por konsiderohet si një nga sistemet më të mira në botë. Vendi i vogël renditet vazhdimisht në listat vjetore të Top 10-ve që krahasojnë arsimin në të gjithë globin.

Ashtu si sistemi i saj i kujdesit shëndetësor, arsimi në Zvicër është i decentralizuar. Standardet arsimore përcaktohen nga çdo kanton individual dhe ka dallime të vogla në varësi të faktit nëse kantoni është kryesisht gjerman, italian ose francez. Kjo është arsyeja pse, nëse lëvizni nga një kanton në tjetrin, kalimi do të kërkojë disa rregullime nga ana e studentit. Vini re se shkollat ​​mund të ndryshojnë shumë kur bëhet fjalë për kalendarin e shkollës, strukturën arsimore, metodat e mësimdhënies dhe kurrikulën. Megjithatë, pavarësisht se ku jetoni në Zvicër, cilësia e arsimit këtu është e lartë.

Në përgjithësi, qasja edukative në të gjithë sistemin shkollor në tërësi është e fokusuar në edukimin e aftësive të qenësishme të fëmijës. Në shkollën fillore nxënësit shkollohen së bashku. Pas shkollës fillore, nxënësit ndahen sipas aftësive dhe interesave të tyre akademike. Shumica e shkollave dhe kantoneve zbatojnë provimet e vendosjes për ta bërë këtë.

Disa nga institucionet më të mira Zvicerane partnere me Integral: Collège et Lycée Saint-Charles, Leysin American School LAS, Brillantmont International School, Institut Montana Zugerberg, College Du Leman, TASIS (The American School In Switzerland)

Spanja

Spanja është një vend ideal për shkollën e mesme jashtë vendit – ju mund t’i praktikoni aftësitë tuaja spanjolle në situata të jetës reale dhe mbani mend ato dremitje që ju mungojnë aq shumë që nga fëmijëria juaj? Epo, në Spanjë siestat do të jenë pika kryesore e ditës suaj…veçanërisht sepse jeta e natës në Spanjë nuk fillon deri vonë dhe zgjat deri në mëngjes herët.

Nga opsionet afatshkurtëra deri te programet e një viti të plotë, ju mund të kaloni kohë duke u zhytur në gjuhën dhe kulturën spanjolle duke jetuar me një familje pritëse, duke eksploruar konceptet e biznesit ndërkombëtar ose duke vënë në hije infermierët për të kuptuar një sistem të ri të kujdesit shëndetësor. Do të keni mundësi të shumta për të mësuar dhe për t’u çlodhur nën diellin spanjoll. Mund të kaloni një fundjavë në plazh ose të eksploroni muzetë e artit kushtuar punës së artistëve me famë botërore! Pavarësisht se cilat janë interesat tuaja, do të gjeni mënyrën e përsosur për të kaluar kohën tuaj.

Pavarësisht nga llojet e programeve spanjolle të shkëmbimit të studentëve të huaj që po shqyrtoni, ato janë të garantuara të jenë ngarkesa historie, zhytjeje kulturore dhe aftësi gjuhësore të paketuara në një paketë studimi të përballueshme jashtë vendit.

Disa nga institucionet më të mira Spanjolle partnere me Integral: Colegios Laude, S.L.U., King’s College, The British School of Madrid, International School San Patricio Toledo, Sotogrande International School SIS, Lady Elizabeth School

Franca

Programet e shkollave të mesme në Francë do të hapin dyert për lagjet simpatike dhe xhepat e çuditshëm të kulturës franceze. Praktikoni aftësitë tuaja në frëngjisht dhe eksploroni dashurinë që mund të ndihet në ajër. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për mundësi udhëtimi, eksplorim të modës, artit dhe kuzhinës, ose zhytjeje në kulturë dhe gjuhë, programet e shkollave të mesme franceze i kanë të gjitha.

Mendja juaj do të zgjerohet përmes ekspozimit ndaj mënyrave të reja të të jetuarit dhe mënyrave të reja të të folurit – dhe me opsionet e jashtëzakonshme të ushqimit, stomaku juaj mund të zgjerohet edhe vetë. Megjithëse Franca është pikturuar si ky vend për dashuri dhe romancë, është shumë më tepër se kaq. Ju mund të ecni nëpër peizazhe që ju lënë pa frymë për shkak të ngjyrave të akuarelit dhe majave emocionuese të maleve, si dhe muzeumeve që mbajnë disa nga veprat më të famshme të artit në botë. Kujdes: koha juaj në Francë mund të rezultojë në më shumë besim, si dhe një shije më të rafinuar.

Disa nga institucionet më të mira Franceze partnere me Integral: Ecole de Tersac, Notre Dame International High School Paris, Ecole des Roches

Gjermania

Me programet e shkollës së mesme jashtë vendit në Gjermani, ju do të jeni në gjendje të jetoni në të kaluarën e tekstit tuaj të historisë ndërsa mësoni në të tashmen. Me peizazhe dhe tradita të jashtëzakonshme, ju do të jeni në gjendje të shijoni kulturën gjermane gjatë gjithë programit tuaj.

Pavarësisht nëse kërkoni të mësoni më shumë rreth marrëdhënieve ndërkombëtare, të studioni gjuhën gjermane dhe të zhyteni në kulturë, ose të fitoni përvojë vëzhgimi përmes mjekëve në hije, Gjermania ka shumë për të ofruar! Gjermania ka një histori të gjatë që mund ta ndjeni ende në arkitekturën dhe gjetjet lokale, kështu që përqafoni përvojat e të mësuarit që shfaqen në çdo cep.

Disa nga institucionet më të mira Gjermane partnere me Integral: The Berlin Brandenburg International School (BBIS), Schule Schloss Salem, Heidelberg Private School Center, Stiftung Louisenlund, Schule Schloss Stein, Stiftung Landheim Schondorf am Ammersee

Për tu regjistruar në një shkollë të mesme jashtë vendit:

Regjistrohuni këtu!

☎️+355 69 80 40 601

📧anka@integral.al

news.front.related_news

Bursat për shkolla te mesme jashte vendit për viti...

Shumica e shkollave të pavarura ofrojnë bursa për kandidatët me aftësi të veçanta, në varësi të buxhetit të vendosur çdo vit nga institu...
12.01.2024 Lexo me shume

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message