Te studiosh ne Austri- Nje experience emocionuese!

16.11.2023

Nga: Matilda Matija, konsulente e arsimit te larte ne Integral Programe Edukimi


“Në shtator 2016, disi papritur, u gjenda në Austri në fillim të një eksperience 2 vjeçare duke ndjekur një program Master. E them disi papritur, sepse përpara se të aplikoja për një program Master, nuk e kisha menduar të studioja në Austri por tani mendoj se ishte vendimi me i mire I mundshem. Austria ishte një vend i mrekullueshëm për të kaluar disa vite dhe unë me plot goje mund te them qe eksperienca ne Austri ia vlejti ne cdo aspekt.

Pesë vjet më vonë dhe unë ende po ua rekomandoj Austrinë të gjithëve, qoftë për një pushim në Vjenë apo një udhëtim me ski në Innsbruck. Megjithatë, Austria është gjithashtu një vend i pakrahasueshëm për studentët që kërkojnë përvoja të reja dhe emocionuese.

Me poshte do te gjeni disa arsye perse une mendoj qe duhet të konsideroni të studioni ne Austri:

1.   Pozicioni gjeografik

Nuk keni një vend më të përshtatshëm për të eksploruar Evropën Qendrore dhe Lindore. Tetë vende të ndryshme ndajnë kufirin e Austrisë dhe falë rrjetit hekurudhor efikas dhe të lidhur mirë, të gjitha janë tepër të lehta për t'u arritur. Udhëtimi me autobus është gjithashtu një opsion shume i mire për studentët, me kompani si Flixbus që mund te udhetosh shume lire, me rreth 20 €.

2.   Arsimi i lire

Tani, më lejoni të shpjegoj veten. Nuk po them që nuk do t'ju duhet të bëni ndonjë punë gjatë studimeve jashtë vendit. Kjo është plotësisht zgjedhja juaj! Megjithatë, një përfitim i te studiuarit në Austri është mentaliteti i qetë që kanë austriakët ndaj universitetit. Në përgjithësi, programet e studimeve zgjasin nga tre deri në pesë vjet për t'u përfunduar, por teknikisht nuk ka asnjë kufizim se sa kohë mund t'ju duhet për të përfunduar studimet. Kjo do të thotë se studentët në Austri janë dukshëm më pak të stresuar sesa studentët në shume vende te tjera. Përveç kësaj, tarifat e studimeve në universitetet në Austri nuk jane shume te larta. Kjo largon presionin financiar, duke krijuar një përvojë gjithëpërfshirëse të qetë.

3.   Peizazhi alpin 

Malet, liqenet dhe pyjet janë të vështira për t'u shmangur në Austri. Edhe nëse jeni duke studiuar në Vjenën qendrore, nëna natyrë është në pragun tuaj. Falë qasjes së studimit të përmendur më parë, do te keni mjaft kohë për të eksploruar dhe për të shfrytëzuar sa më shumë peizazhin mahnitës austriak. Në verë, ju mund të notoni në liqenet piktoreske ose të kaloni fundjavat tuaja duke ecur në Alpe. Nëse jeni në Austri gjatë dimrit, mund të mësoni të bëni ski krahas studimeve. Me pajisje të përdorura skijimi, kjo është e mundur te behet edhe nga studentet me buxhet te limituar.

4.   Mundesia te mesoni gjermanisht - por shumë lende ofrohen në anglisht

Pa dyshim, gjermanishtja nuk është gjuha më e folur në botë. Megjithatë, kur vjen puna për të gjetur një punë, të dish gjermanisht do të ndihmoje shume. Sidomos ata prej jush qe duan te futen në industrinë mekanike, inxhinierike, automobilistike, financiare dhe tekstile. Kjo ju hap me shume mundësi për të punuar në Austri dhe Gjermani dhe ju bën më tërheqës për punëdhënësit edhe ne Shqiperi. Shumica e universiteteve në Austri kerkojne që ju të ndiqni një kurs gjermanishteje si pjesë e lendeve tuaja gjate semestrit, gjë që e bën gjuhën edhe më të lehtë për t'u mësuar.

Studentët ndërkombëtarë përbëjnë një përqindje të madhe të atyre që janë regjistruar në universitetet në Austri, veçanërisht në krahasim me vendet e tjera evropiane. Prandaj universitetet japing mundesine qe mesimi te behet edhe ne anglisht, sidomos per programet e nivelit master.

5.   Vjena ka cilësinë më të lartë të jetesës në Evropë

Për të dhjetën vit radhazi, Vjena zuri vendin e parë në sondazhin e Mercer's Quality of Living. Ka gjithashtu mbi 130,000 studentë në Vjenë, duke e bërë atë një vend të mrekullueshëm për të studiuar dhe jetuar. Sidoqoftë, pjesa tjetër e Austrisë është gjithashtu e mrekullueshme për studentët. Unë personalisht mund të garantoj që Innsbruck-u është një vend i jashtëzakonshëm për të jetuar si student! Universitetet organizojne një sërë eventesh edukative dhe argëtuese gjatë gjithë semestrit, gjë që e bën shumë të lehtë socializimin me njerëzit.

6.   Shumëllojshmëria e ushqimeve vendase & ndërkombëtare

Festivali Ndërkombëtar i Ushqimit në Der Garten të Vjenës është një shembull i shkëlqyer se sa të njohura dhe të disponueshme janë të gjitha kuzhinat aty. Sigurisht, kuzhina tradicionale austriake është gjithashtu tërheqëse, veçanërisht pasi modernizohet dhe ndryshohet për t'iu përshtatur të gjitha kërkesave dietike. Si një person qe e do ushqimin, Austria ishte vendi i përsosur për mua për të eksploruar! Gjithashtu, festivalet austriake të birrës dhe tregjet e Krishtlindjeve janë të mahnitshme.

7.   Arkitektura, arti, muzika dhe letërsia – çfarë mund të dëshironi më shumë?

Qyteti i Vjetër në Salzburg është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s; arkitektura vjeneze ishte po aq mbresëlënëse. Të rrethosh veten në një kulturë kaq të pasur dhe historike është një edukim më vete.”

Per te mesuar me teper rreth arsimit ne Austri dhe vendet e tjera gjermanisht-folese mund te na kontaktoni.

☎ +355 69 40 40 502

✉ m.matija@integral.al

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message