5 qytetet që do t'ju bëjnë të dashuroheni me Hollandën

19.08.2020

Studime jashtë vendit


Kur zgjidhni të studioni jashtë vendit, një pjesë e rëndësishme e vendimit është zgjedhja e qytetit në të cilin do të jetoni për tre vitet e ardhshme. Me kërkimin dhe analizën e studimeve, eksplorimi i qyteteve mund të jetë i lodhshëm. Kështu që ne do t’ju zbulojmë dhe do të përpiqemi t’ju afrojmë pranë 5 gurëve të fshehur të Hollandës që do ta bëjnë studimin tuaj të paharrueshëm!

  1. Arnheim

Eshtë një ndër 10 qytetet më të mëdha në Hollandë. Ajo ka një histori të pasur, dhe është e veçantë për faktin se shumë beteja u luftuan atje gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përveç kësaj, ai është i njohur për “Fashion District” që ëndërron çdo shopaholic. Sigurohuni që të vizitoni muzeun e madh ZOO dhe muzetë e hapura. Universiteti ynë partner, Universiteti HAN i Shkencave të Aplikuara është gjithashtu i vendosur në Arnhem! Nëse qyteti ju ka tërhequr vëmendjen dhe dëshironi të studioni kimi, komunikime, inxhinieri elektrike, punë sociale – ky universitet është për ju!

  1. Breda

Breda është një qytet i bërë për pazar gjatë gjithë ditës dhe për të shijuar ushqim. Qendra e qytetit është e njohur në të gjithë Hollandën – plot bare dhe restorante, moderne dhe të rehatshme. Nëse nuk jeni tipi për të pirë kafe në diell gjatë gjithë ditës, Breda ka një numër muzesh, kishash dhe parqe që mund t’i vizitoni dhe eksploroni. Universiteti ynë partner Breda ofron një gamë të programeve që mund t’ju interesojnë, të tilla si turizmi, ekologjia, hartimi i lojërave ose menaxhimi! Dhe kur të keni nevojë për pushim nga një ditë stresuese studentore, gjeni vendin tuaj nën diell dhe relaksohuni me një kafe.

  1. Eindhoven

Ndoshta ju jeni një tifoz më i madh i qyteteve moderne, inovacionit dhe teknologjisë, kështu që nuk ju interesuan qytetet e mësipërme. Edhe ne kemi një qytet! Eindhoven është një qytet i vogël, por shumë modern dhe teknologjikisht i përparuar. Me arkitekturën e tij specifike të qytetit, siç dëshmohet nga qendra e qytetit dhe monumenti Blob, ai është padyshim gjithçka tjetër përveç një qyteti tradicional. Vendi më kreativ në qytet është Strip-S, një lagje ku mund ta lini krijimtarinë tuaj të bëjë atë që dëshiron. Partneri ynë Universiteti Fontys ka njohur veçantinë e qytetit dhe ofron mundësi për zhvillim të mëtutjeshëm në fushën e komunikimeve, inxhinierisë elektrike, teknologjisë, marketingut dhe mekatronikës.

Universitete në Hollandë

  1. Nijmegen

Me titullin e qytetit më të vjetër në Hollandë, Nijmegen mbart me vete një histori të gjatë dhe një mori pamjesh që duhet të vizitoni. Kalaja Wijchen përmban pothuajse të gjithë historinë e qytetit, dhe Muzeu i Afrikës ka labirintin e vet në të cilin nuk do të na vinte keq që të endeshim. Nëse ende dëshironi të zbuloni të gjitha bukuritë natyrore të qytetit, ne ju sugjerojmë të luani një lojë golfi pak jashtë qytetit ose të vizitoni një nga parqet më të mëdha në Hollandë. Kur errësohet, qyteti nuk ndalet – Nijmegen ka një jetë mjaft të mirë të natës me shumë bare!

  1. Groningen

Kryeqyteti i provincës në pjesën veriore të Hollandës, është një qytet i gjallë që ka shumë për të ofruar përsa i përket kulturës, eventeve kulturore, monumenteve të bukura historike si Kulla Martini, qendra të shkëlqyera tregtare për të mrekullueshme, dhe restorante të shkëlqyera . Groningen duhet patjetër të jetë në listën tuaj të dëshirave!

  1. Hague

Është qyteti i vetëm i madh me një plazh direkt në Detin e Veriut. Qyteti krenohet me shumë monumente, hotele elegantë dhe qendrën politike. Qeveria e Hollandës drejtohet nga Binnenhof shumë pranë ndodhet dhe pallati i Mbretëror i icli të gjendet në Noordeinde. Ju mund të vizitoni qendrat tregtare dhe muze shumë të bukur. Tramvaji do t’ju përcjellë nga qendra e qytetit në Scheveningen dhe Kijkduin në vetëm njëzet minuta, ku mund të shijoni diellin, plazhin dhe detin.

Për më shumë informacion rreth universiteteve jashtë vendit:

Regjistrohuni në panairin rreth studimeve në Hollandë!

☎️+355 69 40 40 415 /+355 69 40 40 401 /+355 69 80 40 601

📧leidia@integral.al / xhensila@integral.al / anka@integral

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message