10 qytetet më të famshme studentore

22.07.2020

Studime jashtë vendit


Vendndodhja e universitetit tuaj do të ndikojë shumë në eksperiencen tuaj gjate studimit jashtë vendit. Nuk do te ishte e habitshme ne qoftese do të dëshironit të eksploroni më shumë sesa thjesht bibliotekën ndërsa studioni jashtë vendit.

Duke marrë parasysh një sërë faktorësh, renditja e qyteteve më të mira studentore të vitit 2020 ka përshkruar qytetet më të mira për të studiuar në të gjithë botën. Po mendoni të studioni jashtë vendit, por nuk jeni të sigurt se ku doni të shkoni? Shpresojme që pasqyra jonë e renditjes t’ju japë një frymëzim.

Renditja e universiteteve me te mira ne bote bazohet prej kohësh dhe perqendrohet në standardin e arsimit, kërkimit shkencor dhe cilësinë e mësimdhënies brenda institucioneve nga e gjithë bota, por jane pikerisht zgjedhjet e studentëve ndërkombëtarë qe pasqyrojne nje te vertete edhe me te madhe rreth mundesive me te mira. Kur zgjedhin universitete jashtë vendit, studentët duan arsim të klasit botëror, por edhe përvoja të shkëlqyera të ofruara nga cilësia e jetesës, kultura dhe përballueshmëria e arsimit.

Vazhdoni të lexoni për më shumë informacion mbi secilin destinacion.

Universitetet partenere me Integral

LONDËR

Një nga qendrat më të mëdha të kulturës dhe krijimtarisë në botë, Londra ofron një bollëk studimesh dhe opsionesh jetese për çdo student. Sidoqoftë, me një kosto të lartë jetese, shumë argëtim mund të rezultojë i kushtueshëm. Londra është një nga qendrat më të rëndësishme financiare në botë, kështu që është një vend mundësish te arta për të diplomuarit me mendje të korporatave. Londra eshtë gjithashtu një nga qytetet më të rëndësishme në botë për mediat dhe artdashësit.

Universitete ne Angli te rankuara nder me te mirat jane University College London and London School of Economics and Political Science..

TOKIO

Ne vendin e 2-të renditet Tokio, destinacioni i përsosur i studimit për studentët që shijojnë nxitimin dhe vrullin e jetes ne një qytet të madh. Si një nga qendrat kryesore botërore financiare, ky kryeqytet ofron shumë mundësi punësimi dhe shanse për të fituar përvojë ndërkombëtare. Në fakt, Tokio vendoset në vendin e pare si treg pune I cili kerkon student te sapodiplomuar (QS Qytetet më të mira studentore 2019). Top Universitetet përfshijnë Universitetin e Tokios dhe Institutin e Teknologjisë së Tokios..

MELBURN

Një qytet i popullarizuar për shumë studentë në mbarë botën, Melbourne renditet vazhdimisht si një nga qytetet më të jetueshme në botë (The Economist). Ky qytet jugor-australian është gjithashtu i njohur për krijimtarinë dhe kulturën e tij, duke u ofruar studentëve një përvojë studimore emocionuese dhe unike jashtë leksioneve. Dy nga shtatë universitetet e Melburnit vendosen në 100 universitetet më të mira në botë, duke reflektuar cilësinë e lartë të arsimit. Këto institucione lider jane  Universiteti i Melburnit dhe Universiteti Monash.

MYNIH

Ndërsa Gjermania po bëhet gjithnjë e më e dëshirueshme për studentët ndërkombëtarë, pjesërisht për shkak të kostove të ulëta të shkollimit, nuk është për t’u habitur të shohësh një qytet gjerman në top 5. Megjithatë, Mynihu tani ka kapërcyer kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, dhe u ngjit në dy vende që nga viti i kaluar. Si student bachelor në një universitet publik në Mynih, nuk do të te duhet që të paguani asnje tarife te larte shkollimi, pavarësisht nga vendi juaj i origjinës. Nëse kjo nuk e ndryshon vendimin tuaj, atëherë mbase jeta e natës, kostoja e jetesës dhe kultura e veçantë në Mynih do t’ju bëjnë të mendoni të studioni këtu.

Sipas Renditjeve të Universiteteve Botërore të QS (2020), dy nga universitetet më të mira jane:  The Technical University of Munich (55ti) and Ludwig-Maximilians-Universität München (63ti)

BERLIN

Berlini shpesh vlerësohet si një nga qytetet më të lezetshëm në botë. Me një skenë kulturore të lulëzuar, qyteti është një qendër kryesore e fushave si dizajn, modë, muzikë dhe arte që rivalizon New York dhe London. Sidoqoftë, Berlini është akoma lehtësisht i përballueshëm për një buxhet studentor. Pa dyshim qyteti me i përballueshëm studentor nder dhjetë të parët, Berlini ofron shkollim falas në universitetet publike duke ofruare nje game te gjere te programeve edhe në gjuhën angleze për studentët ndërkombëtarë.

Universitetete ne gjermani te listuara si “top universities” jane : Humboldt University of Berlin dheFreie Universitaet Berlin.

MONTREAL

Montreal është quajtur kryeqyteti kulturor i Kanadasë dhe gëzon një kulturë të hibride qe bie ne sy lehte. Web faqet e disa festivaleve të mëdha ndërkombëtare, përfshirë Festivalin Ndërkombëtar të Xhazit në Montreal dhe festivalin më të madh në botë të komedisë, “Just for Laughs”, Montreal ofron shumë mundësi për aventura për studentët ndërkombëtarë që i japin hijeshi brigjeve të tij. Renditur si qyteti më i mirë studentor në Amerikën e Veriut, ka disa TOP univerisitete me fame boterore në Montreal përfshirë Universitetin McGill (35) dhe Universitetin e Montrealit (137).

PARIS

I ndodhur në zemër të Evropës, Paris vlerësohet shpesh si një nga qytetet më të gjallë në Evropë. Shtë gjithashtu një nga qytetet më historike, kulturore jetike dhe të bukura të botës: një vend perfekt për të studiuar! Shtëpia e 31 universiteteve, Paris është një zgjedhje tërheqëse për studentë nga e gjithë bota. Prandaj, ju keni shumë zgjedhje kur bëhet fjalë për shfletimin e llojeve të ndryshme të universiteteve. Të diplomuarit gjithashtu kanë mundësinë për të zhvilluar kontakte me bizneset dhe punëdhënësit nga e gjithë Evropa.

ZYRIH

Zyrihu është një nga qytetet më të pasura në Evropë, me një reputacion si nje qytet i pastër, tejet i sigurte dhe i pasur. Kjo u siguron studentëve një standart të lartë jetese, rrugë të gjelbërta dhe një qytet të sigurt për të studiuar. Ndërsa shpenzimet e jetesës mund të jenë të larta, tarifat e shkollimit mbeten relativisht më të ulëta se destinacionet e tjera kryesore të studimit, siç janë SH.B.A., Australia dhe Mbretëria e Bashkuar. Studentët gjithashtu mund të gëzojnë një ekuilibër të jetës së qytetit dhe natyrës përreth ndërsa studiojnë në Zyrih.

SIDNEI

Duke funksionuar si një qendër kryesore financiare per Australiane, Sidnei tërheq mijëra studentë ndërkombëtarë çdo vit. Me panoramën mahnitëse të Sidny Harbour, shtëpinë e saj të famshme të operas dhe plazhet shkëlqyese, Sidnei u ofron studentëve mundësinë që të përfundojnë leximet e tyre pas mesimi ne disa prej tërheqjeve turistike më të njohura në planet. Nëse vendosni të studioni në Australi, sigurohuni që të shihni  disa nga 7 mrekullitë e Australisë, të cilat përfshijnë Uluru dhe Reef Barrier Great.

Universitetet me te mira përfshijnë University of Sydney dhe the University of New South Wales.

SEUL

Një destinacion gjithnjë e më i njohur për studentët, Seul renditet si qyteti i 10-të më i mirë studentor në botë. Me tre institucione që renditen në 100 vendet e para në të gjithë botën, ky kryeqytet aziatik ofron universitete prestigjioze, si dhe argëtim e mjaft pamje të bukura. Nëse jeni duke kërkuar një përvojë autentike studimi, Seul mund të jetë zgjidhja perfekte për ju. Studentët mund të thithin kulturën e Koresë së Jugut, duke mësuar rreth traditave të ndryshme dhe ushqimit vendas, ndërsa gjithashtu shijojnë peizazhet e gjalla urbane.

Cfarë kërkojnë në të vërtet studentët ndërkombëtarë?

Satisfaksioni i studentëve te meparshëm është një faktor gjithnjë i rëndësishëm për studentët e ardhshëm kur zgjedhin një universitet dhe kjo mund të shihet në rezultatet e këtij studimi. Përkundër faktit se disa nga 10 qytetet e para janë gjithashtu shtëpi të universiteteve të klasit botëror, ne mund të shohim se preferencat e studenteve per opsionet e studimit jashte vendit janë të ndikuara dukshëm nga faktorë të tillë si : cilësia e jetës, përballueshmëria, perspektiva e punës dhe kultura e qytetit përpara renditjes së universiteteve .

Politikanët dhe komunitetet e biznesit lokal e njohin gjithnjë e më shumë rëndësinë e studentëve në ekonomitë e qyteteve studentore, ndërsa universitetet vendosin fokus të veçantë në rekrutimin e studentëve ndërkombëtarisht. Po kështu, qeveritë lokale, universitetet dhe vetë studentët pranojnë se sa e dobishme është prania e talenteve të rinj dhe të ndryshëm për qytetet në përgjithësi. Nevojat e studentëve të ardhshëm ndërkombëtarë përcaktohen vetëm për t’u bërë më të rëndësishme.

Për më shumë informacion:

Rezervoni konsulencën tuaj falas!

☎️ +355 69 40 40 901 /+355 69 40 40 502

📧ortensa@integral.al / m.matija@integral.al

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message