Studime të larta në Spanjë!

17.08.2021

Spanja është një zgjedhje popullore për studentët e huaj që kërkojnë studime jashtë vendit me një cilësi të lartë dhe me një çmim shumë të arsyeshëm. Spanja ofron mundësi të shumta studimi për programe Bachelor, Master dhe Doktoratura në Europë.


Spanja është një nga destinacionet më të njohura turistike në Evropë, dhe për një arsye të mirë. E vendosur në gadishullin Iberik ajo kufizohet me Francën dhe Portugalinë, Spanja është një vend i bukur me histori të gjatë dhe kulturë të pasur, e njohur për arkitekturën e saj, ushqimin dhe klimën e mrekullueshme.

Vendi është i përbërë nga një numër rajonesh gjysmë-autonome secila me një kulturë të veçantë dhe nganjëherë edhe me gjuhë të ndryshme. Në Spanjë, mund të gjendet çdo peizazh nga plazhet tek malet e larta. Ka universitete të vjetra dhe moderne për të zgjedhur në qytete të mëdha dhe të vogla në çdo pjesë të vendit.

Universitetet në Spanjë

Ekziston një numër i madh universitetesh në Spanjë, shumë prej të cilave mbajnë një reputacion shumë të mirë mes universitete në Europe dhe renditen lartë në renditjet ndërkombëtare. Megjithëse shumica e universiteteve në Spanjë përqendrohen në programet në gjuhën Spanjolle, tendenca tregon shtimin e programeve të ofruara në anglisht.

Nëse po mendoni të merrni një MBA, Spanja mund të jetë vendi për ju. Tre nga 10 shkollat ​​kryesore të biznesit të Evropës ndodhen në Spanjë.

EU Business School

Kostoja e jetesës dhe tarifat e shkollimit në Spanjë

Tarifat e shkollimit në Spanjë janë ndër më të ultat në Evropë. Tarifat e shkollimit për programet Bachelor variojnë nga 750 EUR në 2,500 EUR në vit, dhe tarifat e shkollimit për programet Master janë rreth 1,000 deri në 3,500 EUR në vit – duke e bërë Spanjën një destinacion të lirë për studentët ndërkombëtarë. Universitetet private përcaktojnë tarifat e tyre, të cilat mund të arrijnë deri në 20,000 EUR në vit.

Kostoja e jetesës në Spanjë ndryshon nga vendi ku do të studioni, por në përgjithësi është e lehtë të jetosh mirë në Spanjë me një buxhet studentor. Ushqimi është i lirë dhe me cilësi të lartë dhe ka shumë dyqane të lira veshjesh. Sidoqoftë, mund të jetë e shtrenjtë të gjesh akomodim në qytete të mëdha si Madridi dhe Barcelona. Nëse jeni me një buxhet shumë të ngushtë, mund të konsideroni qytete më të lira si Valencia ose Sevilja. Dhe mbani mend, transporti publik në Spanjë është efikas dhe i lirë, kështu që ju do të jeni në gjendje të përjetoni gjithçka që vendi ofron, pavarësisht se ku vendosni të bazoni studimet tuaja.

Jeta studentore në Spanjë

Ndërsa mund të zgjidhni nga një numër i madh i programeve për të studiuar në Spanjë në anglisht, ju mund të dëshironi të zhvilloni aftësitë tuaja gjuhësore para dhe derisa të jeni atje. Kjo do ta bëjë shumë më të lehtë ndërveprimin me vendasit dhe gjithashtu do t’ju pajisë me gjuhën e katërt më të folur në botë! Për rajone të caktuara, të tilla si Katalonia (kryeqyteti i saj Barcelona), është pozitive të mësosh të paktën disa fraza në gjuhën e rajonit (katalanas në këtë rast).

Thënë kjo, jeta si student në Spanjë është një përvojë fantastike. Do të krijoni shumë miq në këtë ambient të larmishëm studentor. Studentët spanjollë punojnë shumë, por gjejnë mjaft kohë për argëtim. Nëse planifikoni të dilni natën, sigurohuni të flini pak gjumë pasdite – shumica e klubeve hapen pas mesnate dhe miqtë tuaj do të dëshirojnë të festojnë deri në agim!

Për më shumë informacion:

Rezervoni konsulencën tuaj!

+355 69 40 40 415
sidorela@integral.al

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message