8 arsye për të vizituar Bostonin gjatë Programit Work and Travel.

11.12.2020

Programi Work and Travel


Boston, i themeluar në 1630, është kryeqyteti Massachusetts dhe gjithashtu qyteti i tij më i madh. Programi Work and Travel ofron mundësi të shumta punësimi në këtë qytet të bukur dhe të madh. Një nga mënyrat më të mira për të marrë një ndjenjë të vërtetë për këtë qytet interesant është ta eksploroni atë gjatë programit Work&Travel ose pas përfundimit të tij.Ju japim disa këshilla paraprakisht për të qënë të përgatitur se cilat janë vendet qe nuk duhet të lini pa vizituar gjatë programit puno dhe udhëto.Ja disa nga sugjerimet tona.

Museum of Fine Arts

Muzeu i Arteve të Bukura të Bostonit është një nga më të mëdhatë në Amerikën e Veriut, dhe shtëpi për më shumë se 450,000 vepra arti. Muzeu është i madh, kështu që sigurohuni që të keni këpucët e rehatshme në këmbë! Koleksioni i muzeut është spektakolar dhe përfshin një koleksion të mrekullueshëm të pikturave impresioniste franceze, si dhe një koleksion të mrekullueshëm klasik. Planifikoni të kaloni një ditë të tërë në këtë muze.

Boston Public Garden

Këto kopshte publike u krijuan në 1634 dhe u modifikuan në Epokën e Viktorias, duke prezantuar mbi 80 lloje bimësh nga vendndodhjet më të larmishme përreth qytetit. Llojet e gjalla të lules u krijuan duke përdorur teknikat më të reja të hibridizimit dhe shumimit, duke çuar në importimin e pemëve dhe bimëve ekzotike. Një tërheqje popullore për të gjithë ju ndërsa shëtisni anijet e famshme të mjellmave që krijuan mbi 100 vjet më parë, liqeni,burimet e bukura dhe pemët e ndryshme.

Fenway Park Tour

Bëni një shëtitje në Fenway Park, shtëpia e të famshme të Boston Red Sox. Do tju bëjë pjesëmarrjen në lojërat e së ardhmes edhe më argëtuese! Fenway Park është parku më i vjetër në historinë e Major League Baseball dhe, megjithëse relativisht i vogël,për vetëm 40,000 spektatorë, ka parë mjaft veprimtari bejsbolli, futbolli dhe hokej mjaft interesante.Fenway ka pritur World Series dhjetë here.Ju mund të vizitoni stadiumin, klubin të vizitorëve, dhomën e shtypit dhe vendet mbi “Përbindëshin e Gjelbër”, pseudonimin për murin e fushës së majtë të 37-22 “.

Boston Tea Party Ships & Museum

Një muze krejtësisht i ri, këtu mund të shihni jo vetëm artifakte me rëndësi historike, por edhe të shijoni një përvojë shumë sensuale!
Ky muze lundrues është i përbërë nga ekspozita interaktive të teknologjisë së lartë, anijet e restauruara të çajit, dokumentarë në lidhje me ngjarje të famshme dhe aktorë të njohur duke ju dhënë kuptim se si ndodhi gjithçka, me një sens të përsosur të dhunës dhe dramës! Ekziston edhe mundësia e hedhjes së çajit në bord! Një kohë e kaluar shumë e vlefshme për të gjithë, mund të përmbushet me një vizitë në kafenenë dhe dyqanin e dhuratve.

John F. Kennedy Presidential Museum & Library

I përkushtuar jetës tragjikisht të shkurtër të John F. Kennedy, ky muze dhe bibliotekë përshkruan udhëheqjen dhe trashëgiminë e një njeriu të famshëm, ndërsa njëkohësisht ilustron natyrën e zyrës së një Presidenti. Ndërtesa e bukur ofron një pamje të mrekullueshme të horizontit të qytetit, si dhe një vendkalim në natyrë përgjatë gjirit Dorchester. Muzeu është plot me objekte interesante, foto dhe video të cilat gjithashtu përfshijnë artikuj interesantë si një numër i veshjeve të bashkëshortes së tij Jackie!

Yummy Walks

Si ju tingëllon një shëtitje në këmbë në kuzhinën që përfshin mjaft gjëra të shijshme për të ngrënë? Kjo shëtitje tre orë e gjysmë do t’ju cojë drejt North End, rrethin italian të Bostonit, duke ndaluar në ambiente të ndryshme për të provuar uthulla balsamike, vaj ulliri, pançetë dhe djathëra të shijshëm, përpara se të uleni në një drekë të përbërë racione të bollshme të ndryshme makaronash, duke vazhduar më pas në një piceri duke shërbyer feta të mëdha picash. Shijoni disa karamele artizanale dhe çokollata. Dhe, nëse keni akoma vend, një ndalesë përfundimtare për të provuar një nga cannolo më të mirë që keni shijuar ndonjëherë!

The Arnold Arboretum

Ky është një vend i bukur për të shijuar një kohë të mirë bashkë me shoqërinë tuaj.Arnold Arboretum u krijua nga arkitekti i peizazhit amerikan Frederick Law Olmsted dhe është “lidhja” e dytë më e madhe në Emerald Necklace, i cili përbëhet nga një zinxhir prej 1.100 hektar parqesh që janë të lidhura me rrugë ujore në të gjithë Bostonin. Arboretum përbëhet nga pemë dhe shkurre nga e gjithë bota, të cilat janë të gjitha të përshkruara mirë. Ekziston një zgjedhje për të ndjekur shtigjet e rregullta ose ato që mund t’ju heqin rrugët e asfaltuara. Një ditë përrallore dhe një përvojë super gjatë programit Work and Travel.

Quincy Market

Një nga më të preferushmit e Bostonit, Quincy Market ndodhet në një zonë historike të ndërtuar në 1824 dhe emëruar në kujtesë të kryetarit Josiah Quincy, i cili kishte bërë ndërtimin e tij pa asnjë borxh apo taksë. Tregu shumëngjyrësh, gjithmonë i gjallë është i përbërë nga suvenire te ndryshme të Bostonit dhe sende te kendshme te kuzhines, dhe do jeni vërtetë në mëdyshje për te zgjedhur. Nëse ju pëlqen shahu dhe lojëra të tjera, ekzistojnë tavolina të vendosura për këtë gjatë ditës. Dhe për të gjithë ju tifozët “Cheers” atje, ekziston një kopje e lokalit të famshëm!

Për të mësuar më shumë mbi programin Work & Travel ju ftojmë të merrni pjesë në prezantimin online me konsulenten e Integral për programin Work & Travel më datë 18 Shkurt, ora 16:00 – 17:00.

 Për më shumë informacion rreth programit WAT, klikoni këtu!

☎️: +355 69 40 40 901

📧: xhensila@integral.al

news.front.related_news

Gjithcka rreth programit Work and Travel USA!

Ky është programi më i njohur për studentë. Qëllimi i këtij programi është t’ju mundësojë studentëve të huaj, që gjatë...
06.02.2024 Lexo me shume

5 benefite të Programit Work and Travel USA

5 benefite të Programit Work and Travel Programi Work and Travel USA është një aventurë mahnitëse për këdo që guxon të dalë nga zona e komf...
03.01.2024 Lexo me shume

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message