Ëndrra juaj për të studiuar në Amerikë fillon këtu!

Panairi Virtual - "Study in USA" 18 Nëntor, ora: 14:00 - 17:00

Panairi virtual “Study in USA” është një mundësi unike për të mësuar më shumë rreth arsimit të lartë në Shtetet e Bashkuara dhe për të biseduar me përfaqësues të institucioneve amerikane, të cilët do t'ju ofrojnë më shumë informacion në lidhje me programet, kërkesat e regjistrimit dhe procesin e aplikimit. Në këtë event ju gjithashtu do të jeni në gjendje të bisedoni me konsulentët e Integral dhe të informoheni më shumë rreth hapave për të studiuar në Amerikë.

Amerika është një nga destinacionet më të preferuara nga studentët Shqiptarë për të studiuar jashtë vendit! Ja përse:

 • Shtatë nga dhjetë universitetet kryesore në botë ndodhen në USA
 • Kompanitë globale të teknologjisë si Google, Apple, Amazon, Tesla e kanë bazën këtu
 • Shtetet e Bashkuara kanë shumë për t'i ofruar çdo ëndërrimtari, sipërmarrësi, artisti, udhëtari.
 • Eksploroni qytete të mëdha, muzikën dhe kinemanë Amerikane, natyrën e mahnitshme, kuzhina ndërkombëtare dhe shumë më tepër.
 • Mjedis unik multikulturor

*Pasi të regjistroheni, do t'ju vij një email verifikimi nga Brazen, platforma në të cilën do të zhvillohet panairi.

REGJISTROHU KËTU!

Pjesëmarrësit në panairin Virtual - "Study in USA"


Arizona State University (ASU) është një nga universitetet më moderne në Shtetet e Bashkuara, duke udhëhequr në inovacion, përpara MIT dhe Stanford. ASU ka pesë kampuse të veçanta, katër prej të cilave janë në pjesën urbane të kryeqytetit Phoenix, dhe një që ndodhet në Arizonën perëndimore pranë kufirit shtetëror me Kaliforninë. Universiteti është në top 10 në mesin e të diplomuarve që kanë filluar karrierën e tyre në kompani si Silicon Valley. Programet e ASU janë ndër më të mirat në USA - 30 prej tyre janë në top 10 në listën e renditjes në SHBA (News & World Report), dhe 49 fusha janë ndër 25 më të mirat. Ligjëruesit në universitet përfshijnë laureatë Nobel, fitues të çmimit Pulitzer dhe pjesëmarrës në Fulbright. Për më tepër, ASU ofron më shumë se 1000 klube studentore, 140 prej të cilave janë të destinuara për studentë ndërkombëtarë.

Bursat: Universiteti Shtetëror i Arizonës (ASU) ofron bursa deri në 50% të tarifës së shkollimit për programet universitare, si dhe deri në 15% për programet master. Shuma e bursës përcaktohet pas një vlerësimi individual të arritjeve akademike të secilit kandidat dhe jepet automatikisht pas miratimit.

Themeluar në vitin 1906, Pace University është një nga universitet kryesore private Amerikane me më shumë se 13,000 studentë të regjistruar në më shumë se 150 programe bachelor, master dhe doktoraturë. Me një kampus në zemër të Wall Street dhe një tjetër në Westchester, ky institucion bashkon gjashtë shkolla dhe kolegje që ofrojnë trajnime të klasit të parë në biznes, shëndetësi, informatikë, arsim, shkencë dhe më shumë. Universiteti Pace ofron një nga programet më të mëdha të praktikës midis kolegjeve në Nju Jork me më shumë se 1000 kompani partnere. Qendra e Karrierës Universitare po zhvillon me sukses programin e saj unik Ndërkombëtar për Edukimin Profesional të Studentëve (INSPIRE), i cili përgatit studentët për tregun e punës.

Bursat: Pace University ofron mundësi tërheqëse financimi për shkollim, dhe studentët bachelor mund të marrin një bursë deri në 29,500 dollarë. Në varësi të degës së masterit dhe rezultateve Bachelor, kandidatët për këto programe mund të marrin nga 1,500 deri në 6,000 dollarë në formën e bursave.

Si një nga 200 universitetet më të mira kombëtare, Suffolk University u ofron studentëve një arsim të shquar në qytetin historik metropolitane të New England, pranë distriktit financiar të Bostonit, ku arsimi i lartë elitar dhe korporatat kryesore janë në krye. Suffolk University është një universitet privat kërkimor në Boston, Massachusetts. I vendosur në kodrën e famshme Beacon, kampusi urban pret 7,288 studentë nga mbi 100 vende. Themeluar në vitin 1906, misioni i Suffolk është të "krijojë një mundësi për të gjithë".
Me programet më të mira të renditura për biznesin dhe ligjin, Suffolk është një universitet kryesor në fusha të ndryshme. Një raport studentor 13: 1 për studentët universitarë i lejon profesorët të jenë mentorë për çdo student individual. Fakulteti i Suffolk ndjek modelin mësues-shkencëtar, duke krijuar një kurrikul të fokusuar në kërkimin dhe të mësuarit eksperimental.

The University of South Florida (USF) ofron kolegje të shquara, akademikë të mirë, kërkime ndërdisiplinore të klasit botëror, një trup të larmishëm studentësh, atletikë të kolegjit dhe mot të ngrohtë e me diell gjatë gjithë vitit. Kampusi kryesor universitar ndodhet në Tampa, një qytet i bukur në bregun perëndimor të Floridës që ka 56 kilometra plazhe dhe shumë mundësi për art, argëtim, sport dhe rekreacion në natyrë.
Studentët mund të zgjedhin nga më shumë se 180 opsione universitare dhe të diplomuar në 14 kolegje akademike të USF, duke përfshirë programe të njohura dhe të renditura në nivel kombëtar në marketing, menaxhim, sipërmarrje, shkenca kompjuterike, inxhinieri dhe shëndet publik.

Simmons University është një universitet prestigjioz privat i vendosur në Boston, një nga qytetet më të mira studentore në Shtetet e Bashkuara. Qyteti tërheq mbi 250,000 studentë nga e gjithë bota, duke e bërë atë një nga vendet më emocionuese për të kaluar vitet studentore. Universiteti Simmons ofron rreth 60 programe universitare, duke përfshirë 13 programe të përshpejtuara në politikat publike, komunikim dhe inxhinieri. Institucioni ofron një gamë të gjerë mundësish për bursa studimi deri në 50% të tarifës së shkollimit, shkëmbim studentor dhe praktikë. Simmons University punon me Universitetin elitar të Kolumbisë dhe studentët e inxhinierisë mund të diplomohen me diploma nga të dy institucionet.

Themeluar në 1881, University of Connecticut (UCONN) është ndër 25 universitetet më të mira shtetërore në Shtetet e Bashkuara dhe i përket kategorisë së institucioneve akademike kërkimore më të mira në vend. Më shumë se 80 qendra dhe institute të saj marrin 286 milionë dollarë në vit për kërkime. Më shumë se 32,000 studentë zgjedhin midis 115+ drejtimeve dhe 4,000+ kurseve në nëntë shkollat ​​dhe kolegjet që janë pjesë e UCONN.

Kampusi kryesor ndodhet në Storrs, i cili ndodhet në zemër të zonës së bukur të New England, në gjysmë të rrugës midis Bostonit kozmopolit dhe Nju Jorkut. Katër kampuset rajonale kanë ambiente moderne dhe së bashku formojnë një komunitet akademik dinamik dhe multikulturor me mbi 3200 studentë ndërkombëtarë nga afro 90 vende të botës.

Përveç kësaj, universiteti është krenar për 21 ekipet e tij atletike që garojnë në kategorinë e parë dhe që kanë fituar 23 kampionate kombëtare. Në të njëjtën kohë, studentët mund të bashkohen me më shumë se 700 klube dhe organizata studentore dhe 25 grupe ndërkombëtare. Aplikantët për programet universitare kanë mundësinë të marrin ndihma në formën e një burse prej $ 5,000, $ 10,000, ose $ 15,000. Kriteret e vlerësimit bazohen në një qasje holistike dhe përfshijnë suksesin, rezultatet e provimeve, talentin dhe cilësitë e kandidatëve.

Universiteti u emërua Kolegji Shtetëror për Alameda County kur u krijua zyrtarisht nga Asambleja e Shtetit të Kalifornisë në 1957. Viti i parë akademik filloi në 1959 në Sunset High School në Cherryland me 25 pedagogë dhe 293 studentë. Ceremonitë e themelimit për kampusin aktual të Hayward u mbajtën në shkurt 1961 dhe kolegji u zhvendos në vendndodhjen e tij të përhershme në vjeshtën e 1963.

Cal State East Bay ofron më shumë se 40 programe të diplomave dhe certifikatave të arsimit të vazhdueshëm me cilësi të lartë për profesionistët që punojnë – shumë prej tyre zhvillohen në mbrëmje, në fundjavë ose në internet. Programet mësohen nga instruktorë me përvojë në industri dhe vlerësime akademike.

Ky universitet ofron një mjedis të bukur dhe frymëzues për eksplorimin e karrierës. Me tre kampuse të bollshme të vendosura në Gjirin Lindor—një në kodrat Hayward me pamje spektakolare të Gjirit të San Franciskos, një në qendër të qytetit kozmopolit Oakland dhe tjetri në ultësirën piktoreske të Concord të malit Diablo—ju jeni në zemër të qendra kulturore, teknologjike dhe arsimore e Kalifornisë.

Steven Spielberg, Martin Scorsese, Bruce Springsteen, Al Pacino, Robert Downey Jr., Jamie Foxx dhe Jodie Foster janë ndër figurat e shumta në industrinë e kinematografisë që kanë dërguar anëtarët e familjes së tyre për të studiuar në Akademinë e Filmit në New York. Është shkolla e filmit dhe aktrimit e zgjedhur nga këta personazhe të tjerë duke përfshirë Kevin Kline, Pierce Brosnan, Susan Sarandon dhe Tim Robbins, Bono (U2), regjisorët Stephen Frears, Peter Bogdanovich, Roger Donaldson dhe James L. Brooks.

New York Film Academy është e nderuar që shumë nga më të mirët e industrisë u japin njohuritë e tyre studentëve tanë të shkollës të filmit si folës të ftuar, duke përfshirë Kim Cattrall, Seth Rogen, Kevin James, Glenn Close, Bryan Cranston, Rachel Maddow, Jamie Lee Curtis, JK Simmons , Mira Nair, Russell Hornsby, William Wegman, dhe shumë më tepër.

New York Film Academy u themelua në filozofinë se “të mësosh duke bërë” e kombinuar me praktikat më të mira të industrisë është më e vlefshme sesa vitet e studimit teorik për kineastët dhe aktorët. Ky model arsimor u lejon studentëve të arrijnë më shumë në më pak kohë sesa në të gjitha shkollat ​​e tjera të filmit ose aktrimit në botë.

Kings Education - ofron programe universitetare për mjekësi dhe hyrje të garantuar në 100 universitetet më të mira amerikane, transferim i garantuar i drejtpërdrejtë deri në diplomim nga universiteti më i mirë i renditur në Shtetet e Bashkuara.

Program i ri: Mjekësi - i lejon studentët të fillojnë studimet e tyre në Kolegjin Fisher në Boston përpara se të transferohen në Universitetin St George në Grenada për të fituar një diplomë në mjekësi! Dy profilet nga të cilat mund të zgjidhni janë Mjekësia dhe Mjekësia veterinare.

Universitetet partnere në SHBA: Pathway Programs

 • California State University Fullerton
 • Southern Oregon University
 • University of Wisconsin
 • Fisher College, Boston
 • College of Mount Saint Vincent, New York

Transferim i garantuar në mbi 100 universitete të rankuara mirë:

 • GO: Rochester - University of Rochester
 • GO: Madison / GO Wisconsin - University of Wisconsin–Madison
 • GO: Fisher – Fisher College, Boston
 • GO: Oregon - University of Oregon
 • GO: Medicine - i lejon studentët të fillojnë studimet e tyre në Fisher College në Boston përpara se të transferohen në Universitetin St George në Grenada për të fituar një diplomë mjekësore! Mund të zgjidhet ose një rrugë për një doktor të mjekësisë ose një rrugë për një doktor të mjekësisë veterinare.

TOP 100 Institucionet:

 • Johns Hopkins University (ranked #9)
 • Vanderbilt University (#14)
 • Rice University (#16)
 • Cornell University (#18)
 • UCLA (#20)
 • Emory University (#21)
 • UC Berkeley (#22)

 • Georgetown University (#23)
 • University of Southern California (#24)
 • University of Michigan-Ann Arbor (#24)
 • University of Virginia (#26)
 • Wake Forest University (#28)

Universitete të tjera që mundësojnë transferimin e studimeve


FAKTE RRETH ARMERIKËS SI DESTINACION ARSIMOR!

1. Arsimi
Me një nga sistemet më të mira arsimore në botë, Shtetet e Bashkuara janë shtëpia e më shumë se 5000 kolegjeve dhe universiteteve. Trajnimi në të ashtuquajturat community college zgjat dy vjet dhe pas diplomimit mundësohet kalimi në dy vitet e fundit të studimeve bazë në universitet. Ndër avantazhet e kolegjit janë tarifat më të përballueshme, klasat e vogla, vëmendja personale dhe fleksibiliteti në regjistrim. Përveç kësaj, të gjitha institucionet e arsimit të lartë në Shtetet e Bashkuara ofrojnë një mundësi unike për të zgjedhur një drejtim në një fazë të mëvonshme të studimit, si dhe lirinë për të kombinuar lëndë nga fusha të ndryshme.

2. Shkollimi dhe financimi
Tarifat në kolegjet shtetërore fillojnë nga 15,000 dollarë. Shkollimi për vitin akademik është mesatarisht 27,000 dollarë dhe shkon deri në 56,700 dollarë për universitetet e Ivy League. Aplikantët për diploma prestigjioze master në Shtetet e Bashkuara këshillohen të parashikojnë midis 60,000 dhe 80,000 dollarë. Studentët kanë mundësi të aplikojnë për bursa të bazuara në ekselencë, arritje të larta, parim konkurrues, si dhe bursa sportive për sportistë të shquar.

3. Jeta dhe akomodimi
Një përfitim i vlefshëm është se akomodimi në kampus është i garantuar për studentët ndërkombëtarë dhe shpesh përfshihet ushqimi. Shuma mesatare për të mbuluar këto kosto është 11,000 dollarë. Përveç kësaj, shpenzimet personale, transporti, materialet e studimit, etj. kërkojnë 4000-6000 dollarë, në varësi të vendndodhjes së shkollës.

4. Viza studentore
Kërkohet një vizë studentore në SHBA për çdo kandidat të pranuar në universitet. Rekomandohet që të aplikoni të paktën 2 muaj përpara fillimit të vitit shkollor. Është e rëndësishme të paraqisni një dokument mbi disponueshmërinë e burimeve të mjaftueshme financiare për të mbuluar taksat dhe shpenzimet e jetesës për vitin e parë.


5 Pyetjet më të zakonshme rreth Amerikës nga studentët!

1. Kur është afati i fundit për aplikim?
Ekzistojnë dy forma aplikimi - i hershëm dhe standard. Regjistrimi i hershëm është deri më 1 nëntor dhe është tipik për disa universitete të Ivy League. Afati për aplikim standard përcaktohet nga çdo universitet dhe zgjat nga janari deri në maj.

2. A ka bursa?
Kandidatët mund të marrin bursa për studimet e tyre në Shtetet e Bashkuara direkt nga universiteti ose nga shteti. Bursa të plota u jepen kandidatëve të shquar me arritje ndërkombëtare në shkencë ose sport.

3. Çfarë është një community college?
Community College është një institucion arsimor dyvjeçar që ofron mundësinë për të studiuar dy vitet e para të diplomimit me një çmim më të volitshëm. Në fund të vitit të dytë, studenti merr një diplomë të njohur si diplomë specialisti. Avantazhi i një kolegji publik është se studentët mund të kursejnë para duke ndjekur programin në kolegj për dy vjet dhe më pas duke u transferuar në një universitet katërvjeçar për të fituar gjithashtu një diplomë universitare.

4. A është provimi i SAT i detyrueshëm për Shtetet e Bashkuara?
Kërkesa standarde për universitetet më të mira amerikane është që kandidatët të kalojnë provimin SAT dhe ta kalojnë atë kur aplikojnë. Sivjet, për shkak të pandemisë, në shumicën prej tyre është hequr kushti për dhënien e provimit të detyruar.

5. A është formati i letrës së motivimit ndryshe nga ai i zakonshmi?
Kandidatët për universitetet amerikane kanë mundësinë të zgjedhin dhe të shkruajnë për një temë specifike ose të paraqesin arritjet, cilësitë dhe motivimin e tyre për të aplikuar në institucionin e dëshiruar.


REGJISTROHU KËTU!
Integral

Arsyet pse duhet ti besoni Integral Educational Programs:  

 • Ne kemi numrin më të lartë të studentëve të pranuar në universitetet Amerikane
 • Ne i njohim shumë mirë universitetet Amerikane dhe konsulentët tanë i kanë vizituar ato gjatë vitit të shkuar
 • Asistencë gjatë gjithë procesit të aplikimit dhe pranimit
 • Vlerësimi me prioritet i aplikimit tuaj nga universitetet partnere me Integral
 • Asistencë në gjetjen e një akomodimi etj.


© 2021 All rights reserved | INTEGRAL ALBANIA