Përse UK është destinacion i preferuar për studime jashtë vendit!

03.11.2023

Studime jashtë vendit


Studente nga e gjithe bota kane preferuar UK si nje nga destinacionet e preferuara nder vite. Kjo ndodh per shume arsye- UK njihet per edukimin e larte, universitete dhe shkolla te mesme elitare, diversitetin dhe jeten sociale te shume qyteteve.

Por ka ende me shume arsye perse duhet te konsideroni UK per studimet tuaja jashte vendit. Me poshte ju paraqesim disa avantazhe perse studimet ne nje universitet ne UK mund t'ju ndihmojne te pergatiteni per te ardhmen.

  • Arsim me cilesi te larte

Universitetet e Mbretërisë së Bashkuar kanë një reputacion mbresëlënës ndërkombëtar dhe renditen ndër më të mirët në bote. Keta universitete njihen per kerkimet e tyre shkencore, mundesite e larta per Research & Development dhe nje larmishmeri degesh. 

  •  Mbështetje për studentët ndërkombëtarë 

Mbretëria e Bashkuar ka një histori të gjatë të mikepritjes së studentëve ndërkombëtarë për të studiuar në universitetet e saj dhe ata që vendosin të studiojnë në UK kane mbeshtetje te madhe nga vet universiteti, shteti apo dhe studentet e tjere.

Do të keni mundësinë të takoni dhe të krijoni network me mbi 200,000 studentë ndërkombëtarë nga e gjithë bota, duke mësuar më shumë rreth fushave të ndryshme të jetës në një vend me kontraste dhe kulturë.

  • UK- një vend interesant për të jetuar

 Mbretëria e Bashkuar është plot me monumente historike, festivale të famshme muzikore, kuzhinë të larmishme dhe evente te ndryshme mahnitëse për t'ju mbajtur të argëtuar gjatë gjithë kohëzgjatjes së studimeve tuaja.

  • Bursat dhe financimet

Të gjitha universitetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë mundësi të shumta bursash për studentët çdo vit akademik. Pavarësisht nëse keni arritje të jashtëzakonshme akademike ose keni nevojë për atë mbështetje shtesë për të kaluar vitin akademik, universitetet jane te gatshem per t'ju mbështetur nëpërmjet financimit (nëse kualifikohen).

  • Punoni ndërkohë që studioni

Studentët ndërkombëtarë që studiojnë një program universitar ose pasuniversitar me kohë të plotë në një universitet të njohur lejohen të punojnë me kohë të pjesshme gjatë afatit deri në 20 orë në javë dhe me kohë të plotë gjatë pushimeve.

Gjate periudhes qe do te studioni ne UK do të keni mundësinë të vizitoni shume qytete, të eksploroni peizazhe, galeri "world-class", dhe muzeume. Mbi të gjitha, do të keni mundësi të takoni miq nga e gjithë bota - dhe me ta shijoni gjithçka që ka për të ofruar Mbretëria e Bashkuar.

Merni pjese ne UK Virtual ose/ dhe rezervoni vendin tuaj per Open Day ne zyren e Integral! 

Na kontaktoni:

 +355 69 40 40 415

sidorela@integral.al

 

Etiketa:
integral

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message