Studime në Suedi

10 arsye përse duhet të studioni në Suedi

dhjetor 6 mar
6.12.2022
13:57 - 13:57 orë
Online

A po mendoni të studioni jashtë vendit? Nuk jeni të sigurt se cilat vende studimi jashtë vendit ofrojnë universitetet më të mira për ju? Vitet e fundit, Suedia, një destinacion studimi jo shumë popullor në Evropë, ka përjetuar një rritje të madhe të interesit nga studentët e studentët shqiptarë dhe ne e dimë pse. Në këtë artikull do të gjeni dhjetë arsyet kryesore se përse duhet të konsideroni Suedinë si destinacionin e ri për studimet tuaja!

1. Sistem arsimor me famë ndërkombëtare

Cilësia dhe pozita ndërkombëtare e sistemit arsimor suedez nuk ka nevojë për shpjegim, me Universitetet që renditen vazhdimisht ndër më të mirët në botë. Bërja pjesë në një prej institucioneve të tij të shkëlqyera do të ishte një bonus i shkëlqyer për CV-në akademike të çdo studenti.

Mund të zgjidhni Universitetin Uppsala, universiteti më i vjetër në cilindo nga vendet nordike. Ose, nëse ëndrra juaj është të studioni në një qytet të  madh, mund të studioni në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, në Universitetin e Stokholmit.

 

2. Jeta e lulëzuar studentore

Suedia ka një jetë studentore interesante dhe unike që është e zhytur në traditë shekullore. Popullatat më të mëdha studentore të Suedisë mund të gjenden në qytetet Uppsala dhe Lund, ku kombet studentore, organizata që janë përgjegjëse veçanërisht për organizimin e ngjarjeve studentore, janë të shumta. Çdo komb ka atmosferën e vet dhe studentët e rinj ndërkombëtarë kanë mundësinë të takohen dhe të shoqërohen me studentë suedezë dhe studentë të tjerë ndërkombëtarë.

Për më tepër, studentët në Suedi prezantohen me një kulturë të bollshme dhe të larmishme për të zbuluar vetveten. A e dini për britmën e Flogsta? Çdo natë në orën 22:00, studentët në lagjen Flogsta të Uppsala mblidhen për të lëshuar një britmë kolektive natën. Mund të tingëllojë e çuditshme në fillim, por është vetëm një nga shembujt e shumtë të studentëve që mblidhen së bashku për të mbështetur njëri-tjetrin dhe për t’u argëtuar ndërsa janë së bashku.

 

3. Vend multilinguistik

Ndonëse gjuha zyrtare e Suedisë është suedishtja, një gjuhë e pasur dhe e bukur, në vitin 2017 suedezët u renditën të dytët në botë për aftësitë në anglisht si gjuhë e dytë. Ndërsa bota bëhet gjithnjë e më e lidhur dhe bizneset kërkojnë të zgjerohen përtej kufijve kombëtarë dhe gjuhësorë, Suedia ofron një vend të shkëlqyer për të mësuar dhe zhvilluar aftësitë tuaja në gjuhën angleze.

Sidoqoftë, një përvojë studimi në Suedi do të ishte gjithashtu mundësia më e mirë për të mësuar edhe pak suedisht. E folur nga gati dhjetë milionë njerëz, gjuha suedeze ka shumë ngjashmëri me anglishten dhe duke ditur pak nga ajo, do të jetë shumë më e lehtë të zhytesh në mjedisin tënd të ri kulturor.

 

4. Vendndodhje strategjike

Gjatë jetesës jashtë vendit, shumica e studentëve ndërkombëtarë duan të shfrytëzojnë mundësinë për të udhëtuar sa më shpesh të jetë e mundur.

Suedia e cila ndodhet në qendër të Skandinavisë dhe afër Evropës kontinentale qendrore, është një destinacion tepër interesant për një aventurë evropiane. Ka vende të ndryshme në të gjithë Evropën që arrihen lehtësisht dhe me çmim të ulët përmes një prej dhjetë aeroporteve ndërkombëtare të Suedisë ose nëpërmjet sistemit hekurudhor që lidhet me Evropën kontinentale nëpërmjet urës së famshme Oresund.

 

5. Mënyra suedeze e jetesës

Lagom, etika suedeze e “mjaftueshmërisë” depërton në të gjitha aspektet e jetës, nga ekuilibri i jetës së tyre studimore deri te festat dhe traditat e tyre. Nuk është çudi që dizajni suedez, i bërë i famshëm nga shitësi i mobiljeve, IKEA, mbështetet kaq shumë në minimalitetin dhe funksionalitetin.

Së bashku, këto pikëpamje mbi jetën shkojnë shumë me besimin e shoqërisë suedeze në konsensus dhe barazi. Si student ndërkombëtar, ju do të kuptoni se jeta në Suedi është tepër e strukturuar në disa mënyra dhe shumë fleksibël në të tjera. Është e gjitha pjesë e një ekuilibri punë-jetë që vlerëson të drejtën e individit për të jetuar i lumtur.

 

6. Natyra e mahnitshme

Do t’ju jepet mundësia të shihni mrekullinë kozmike të dritave veriore ose ditët e pafundme të verës. Vendndodhja gjeografike e Suedisë krijon një mjedis të përsosur për ekstremet natyrore estetike.

Kombinuar me “lirinë për të shëtitur” në Suedi, të drejtën e publikut të gjerë për të hyrë në pothuajse të gjithë tokën publike për qëllime rekreative, nuk është çudi që suedezët janë njerëz të natyrës.

Pavarësisht nëse ju pëlqen kampingu, skijimi, patinazhi në akull, shëtitja ose peshkimi, Suedia u ofron studentëve ndërkombëtarë mundësi të pafundme për të eksploruar të gjithë natyrën e bukur që Suedia ofron.

 

7. Historia e pasur

Nga vikingët te grupi Abba, Suedia ka kontribuar shumë në librat e historisë dhe suedezët nuk kanë turp ta pranojnë këtë. Nëpërmjet muzeve dhe festivaleve të shumta, pikat kryesore historike të Suedisë janë të arritshme dhe të mbrojtura në të gjithë Suedinë dhe të japing kënaqësi  për t’u parë.

Për më tepër, shumë muze ofrojnë hyrje falas me baza të rregullta ose në ditë të shënuara gjatë gjithë vitit. Në rastet kur ka një tarifë, zakonisht ka një zbritje të madhe për studentët. Në varësi të zonës suaj të studimit, disa studentë marrin edhe leje për të hyrë në ndonjë nga muzetë falas.

Në kohën kur të largoheni nga Suedia, do të habiteni sesi toka e vikingëve është bërë një nga shoqëritë më paqësore dhe më të drejta në botën moderne.

 

8. Qendër e rëndësishme e Biznesit Ndërkombëtar

Për studentët që dëshirojnë të kërkojnë praktikë ose përvojë pune, mos shikoni më larg se një nga shumë bizneset e njohura ndërkombëtare të Suedisë.

Studentët do të gjejnë zyrat qendrore të kompanive si H&M dhe Spotify në Stokholm. Ose, nëse jeni duke studiuar në bregun perëndimor të Suedisë, mund të jeni të interesuar të fitoni përvojë në zyrën qendrore të Volvo në Goteborg.

Ndryshe nga shumë vende të tjera, Suedia nuk vendos asnjë kufizim zyrtar për sa orë mund të punojë një student. Prandaj, është shumë më e lehtë për studentët të gjejnë perspektiva pune që kthehen në karrierë të përjetshme.

 

9. Fika – Mënyra suedeze për të shpenzuar kohë me familjen dhe shoqërinë

Megjithatë, jeta në Suedi vështirë se bazohet në të gjitha punët.

Fika është bërë një institucion social që përshkon jetën personale dhe profesionale të çdo suedezi, në të cilin ata marrin një moment për të shijuar disa ëmbëlsira dhe një filxhan kafeje për t’i shoqëruar. Megjithatë, është shumë më tepër se një pushim kafeje. Është një shans për ju që të relaksoheni dhe të bisedoni me ata që keni më afër.

Asnjë student nuk mund të zgjasë shumë pa u dashuruar me traditën, pasi shumë mbledhje grupore, takime, madje edhe takime organizohen rreth marrjes së një fika.

 

10. Një sfidë që ia vlen të merret

Pavarësisht nga destinacioni, studimi jashtë vendit mund të jetë i vështirë ndonjëherë. Sidoqoftë, përfitimet e studimit jashtë vendit, pikërisht  në Suedi janë të garantuara për ta bërë sfidën t’ia vlejë.

Si student ndërkombëtar në Suedi, ju mund të prisni që të trajtoheni në mënyrë të barabartë dhe me drejtësi. Do të zbuloni gjithashtu se sistemi është krijuar për t’ju ndihmuar të keni sukses në përmbushjen e ëndrrave tuaja, për sa kohë që jeni të gatshëm të bëni përpjekje.

Dhe megjithëse ndonjëherë sfiduese, të gjitha pikat e lartpërmendura shkojnë larg për të shpjeguar pse studimi juaj jashtë vendit në Suedi do të jetë sigurisht një nga përvojat më të mira në jetën tuaj.

Për më shumë informacion rreth studimeve në Suedi, merrni pjesë në Panairin Virtual rreth studimeve në Suedi “Study in Sweden” më datë 6 Dhjetor ora 14:00.

Regjistrohuni tani FALAS!

Rezervoni një konsulencë

Hapi 1 nga 3

ABONOHUNI PËR LAJMËRIME DHE OFERTA AKTUALE

Merrni informacionin aktual nga Integral

Ju lutemi zgjidhni për cilat programe dëshironi të merrni lajme dhe oferta:

pages.front.server_error_title pages.front.server_error_message