Dhjetë pikat e interesit që duhet të vizitoni në Las Vegas | Integral

Dhjetë pikat e interesit që duhet të vizitoni në Las Vegas mbas programit WAT!

02.04.2020

Ja cilat janë dhjetë gjërat që duhet të bëni në Las Vegas mbas programit Work and Travel në San Francisco. Nëse jeni duke menduar dhe nuk keni bërë një plan ende, për vendet që duhet të vizitoni pas përfundimit të programit Work and Travel, artikulli vijues mund tju jap një ide më të qartë rreth aktiviteteve që duhet të ndiqni.

Përvoja e Work & Travel USA nuk do të ishte e plotë nëse nuk do të vizitonit Las Vegas, një nga qytetet më të mëdha në Bregun Perëndimor.

  1. Mob Museum

Mob Museum ose Muzeu Kombëtar i Krimit të Organizuar dhe Ligjit, siç quhet zyrtarisht, është një muze me të vërtetë unik në Nevada. Muzeu është vendosur në një ndërtesë neoklasike që nga fillimi i viteve ’30. Muzeu priti disa prova të famshme të Komitetit Kefauver në 1950, të cilat zbuluan disa të vërteta të shëmtuara në lidhje me krimin e organizuar në Las Vegas dhe Shtetet e Bashkuara. Muzeu Mafia është një ndërveprues, i cili tregon historinë e krimit të organizuar në Sh.B.A përmes imazheve. Ekspozitatat janë ideuar në bazë të personazheve të asaj kohe.

  1. Mandalay Bay and the Shark Reef Aquarium

Resorti Mandalay Bay ndodhet në skajin jugperëndimor te bregut, afër Hotelit Luxor. Një nga tërheqjet më të mëdha të këtij kompleksi është akuariumi Reef Shark. Kapaciteti i akuariumit është 5,909,917 litra dhe mbledh së bashku një larmi të madhe peshkaqenësh, peshqish, zvarranikësh dhe jovertebrorësh detarë. Rreth 100 peshkaqenë nga 15 specie të ndryshme dhe mbi 2,000 kafshë në total. Tuneli i peshkaqenëve është tërheqja më mbresëlënëse. Akredituar nga zoologët, Shark Reef bashkëpunon me biologë të njohur për të mbrojtur jetën detare të rrezikuar dhe për të rehabilituar kafshët e dëmtuara.

  1. Neon Museum

Kur thoni Las Vegas menjëherë mendoni për tabela, shumë drita neon dhe lojëra, ashtu si e keni parë në filmin Kazino. Neon Museum mban gjallë historinë e paneleve të parë neon përmes blerjes, ruajtjes dhe, në disa raste, rinovimit të tyre. Guida do t’ju informoje per historinë e paneleve nga fillimet e tij deri në ditët e sotme. Muzeu paraqet koleksione shumë interesante dhe u jep vizitorëve njohuri se sa punë dhe mirëmbajtje kërkohet me këto panele.

  1. Madame Tussaud

Madame Tussaud nga Las Vegas është afër shkallëve që lëvizin drejt Hotelit venecian në të ashtuquajturin The Strip. Këtu, vizitorët mund të shohin personazhe të famshëm nga e gjithë bota në përmasa natyrale të bëra nga dylli.

  1. Las Vegas Motor Speedway

Ky është një destinacion shumë interesant për adhuruesit e automobilizmit: Speedway Motor Las Vegas është i vendosur në rrethin Clark, 20 km larg nga bregu. Në këtë pistë zhvillohen garat NASCAR, si dhe ngjarje të tjera: prezantime automjetesh, testime dhe thyerje rekordesh të shpejtësisë. Speedway u ofron vizitorëve disa restorante, dhe për ata që duan të qëndrojnë gjatë natës, kampingu është i disponueshëm.

  1. High Roller Ferris Wheel, The Linq Hotel

The High Roller Ferris Wheel është 167 metra e lartë dhe është në fund të shëtitores Linq, rrotullimi i plotë i saj zgjat afërsisht 30 minuta. Cdo kabinë ka një kapacitet deri në 40 persona, nga ku do keni një pamje të mahnitshme të LV. Këshillohet që të bëni një shetitje ne mbrëmje kur qyteti duket si një det i shnëdritshëm prej banerave Led.

  1. Helicopter Rides over Las Vegas and across the Grand Canyon

Për një vizitë tjetër në Las Vegas ne paraqesim idenë e hipjes në një helikopter për të parë nga lart të gjitha tërheqjet, plus Grand Canyon, një vepër e vërtetë e artit të natyrës. Për kostot dhe rezervimet vizitoni : https://www.viator.com/tours/Las-Vegas/Ultimate-Grand-Canyon-4-in-1-Helicopter-Tour/d684-2280LI_5H

  1. The Strip

Seksioni qendror i gjatë 2.5 km i Bulevardit Las Vegas, i cili përshkon qytetin nga verilindja në jugperëndim, ku ndodhen vendpushimet më të mëdha turistike. Këtu mund të gjejmë shumë hotele me atraksione nga më interesantet, ndër të cilat mund të përmendim Hoteli Venecian, ku mund të keni një udhëtim me gondola; Hoteli Parisien ku mund të gjeni më shumë atraksione franceze, madje edhe kullën Eiffel, në rast se nuk keni para pasi të keni mbaruar programin, të ndaleni në Paris. Nëse shkoni në LV, nuk duhet të harroni  Resortin e Bellagio me shatërvanet e famshëm, i cili nuk krahasohet me ato të Unirii. Udhëtimi në breg vazhdon me Hotelin Mirage, i cili nuk mund të mungojë për shkak të vullkanit shpërthyes përpara hotelit.

  1. Stratosphere Tower

Kulla ofron një pamje të mahnitshme të Las Vegas nga një lartësi prej 350 metrash. Në çati mund të provoni disa aktivitete sfiduese që do të rrisin adrenalinën tuaj si: SkyJump, Big Shot, X Scream dhe Insanity. Nga rruga, ju mund të shkoni në një urë qelqi që do t’ju japë përshtypjen se po lundroni dhe mund të bëni disa foto të këndshme për Instagram. Kulla e Stratosferës është kulla më e lartë e vëzhgimit në SH.B.A.

  1. Concerts in Las Vegas

Dhe së fundmi, një sugjerim për të ndjekur një nga koncertet e mbajtura në këtë qytet ku mund të kaloni një kohë të bukur me miqtë tuaj.

☎️ +355694040401