Studio në Irlandë, The University of Limerick (UL) | Integral

7 vendet më interesante në New Jersey – Work & Travel USA

31.08.2020

New Jersey është i njohur për plazhet e tij të bukura, rrugët e ngjeshura, ushqimin e shkëlqyeshëm, politikën intensive dhe kulturën e larmishme. Edhe pse një nga shtetet më të vogla të SH.B.A.-së, New Jersey është shtëpia e shumë atraksioneve turistike që mund të vizitohen gjatë programit work and travel USA.

Nga parqet kombëtare dhe zonat me bukuri natyrore të jashtëzakonshme e deri te muzetë e shkëlqyeshëm dhe vendet historike, New Jersey është një shtet që ia vlen të marr kohë për tu eksploruar. Një vend i mirë për të filluar është përgjatë bregut lindor të shtetit, duke vizituar cilindo nga qytetet e tij të vecanta – madje edhe kryeqëndrën e argëtimit Atlantic City .

  1. “ Atlantic City “ dhe “ The Boardwalk “

Një nga qytetet turistike më të njohura në bregdetin verilindor të Sh.B.A., Atlantic City është i njohur për Boardwalk-in e tij të famshëm. Kjo shëtitore me një gjatësi katër milje është ndërtuar në vitin 1870.Ndër pikat e saj më të njohura turistike është Steel Pier, një park argëtimi i stilit karnaval për të gjitha moshat. Ndërsa jeni atje mund të shikoni Hyrjen në Yje, ku ndodhet dhe gjurma e dores e Frank Sinatrës. Qyteti Atlantik është gjithashtu shtëpi për disa atraksione historike dhe kulturore, duke përfshirë Absecon Lighthouse; një akuarium; dhe Boardwalk Hall, një vend që pret koncerte dhe evente si Miss America.

  1. Newark’s Ironbound District

Me një komunitet të madh Portugez dhe Spanjoll, Hekurudha e Newark-ut është një destinacion për kuzhinën iberine. Fillojeni ditën tuaj me një tortë kremi të shijshme dhe një ekspres nga Teixiera. Këto tarta me përbërje të përsosur do t’jua cojnë imagjinatën drejt e në Lisbonë. Sigurohuni që të largoheni nga “Rruga e Ferrit” për të pasur mundësinë për të zbuluar  gjithashtu bukuritë e lagjeve më pak të frekuentura.

  1. Wildwood Neon

Në Wildwood, “Neoni” shkëlqen kur perëndon dielli. Ky vend i cili quhet “Shtëpia e koleksionit më të madh të moteleve”në Amerikë, ndoshta edhe në botë, buzë detit po rikrijon në heshtje vetveten.. Me hapjen e birrarisë të parë të qytetit dhe vendeve duhanpirëse, Mud Hen Brewing Co., shkrimi është në mur. Eksploroni neonin me një shëtitje në këmbë ose bëni një turne me Doo Wop Preservation League.

  1. Pinelands Adventures

Nga qytetet fantazmë dhe lumenjtë e deri te historitë e piratëve, privatëve dhe industrialistëve, New Jersey Pine Barrens është një vend ku sekretet fshihen mes pishave. Në turnet dhe guidat që zhvillohen si në tokë ashtu edhe në ujë, Pinelands Adventures sjell magjinë e rajonit në jetë. Nga punimet prej hekuri të bëra prej kohësh, deri tek një nga vendet më produktive të boronices,do të mësoni të lexoni pyllin dhe të vlerësoni historinë e tij të thellë.

  1. Battleship New Jersey

Duke eksploruar dhe shëtitur në kuvertën e kësaj anije të fuqishme të vënë në veprim në vitin 1942, është e lehtë ti japësh një kuptim historisë së saj së famshme.Anija më e dekoruar e Marinës amerikane, mamaja e Nju Xhersit tani është një muze i shkëlqyer lundrues i ankoruar në lumin Delaware. Pikat kryesore të vizitave përfshijnë udhëtime të drejtuara nëpër këtë anije historike dhe një nga betejat më të mëdha të ndërtuara ndonjëherë. Përgjatë anijes, do të shihni ekspozita të shumta dhe ekspozita të objekteve që lidhen me përfshirjen e anijes në zonat e konfliktit nga Lufta e Dytë Botërore në Lindjen e Mesme në vitet 1980.

  1. Edwin B. Forsythe National Wildlife Refuge

4 dollarët më të mirë që mund të shpenzoni në këtë shtet mund të jenë në Edwin B. Forsythe National Refuge Refurb National.Keni mundësinë për të përjetuar nje xhiro të cmendur prej tetë kilometrash që gjarpëron përmes një strehe të kënetës duke shijuar një bukuri befasuese. Gjatë rrugës, zbulohet mrekullia e një ekosistemi të vendosur përgjatë Fluturimit të Atlantikut të Veriut. Migrimet në pranverë dhe në vjeshtë janë veçanërisht befasuese.

  1. New York Red Bulls

Edhe pse ne ende e quajmë atë futboll, amerikanët më në fund kanë marrë memorandumin në football. Edhe pse emri i skuadrës është New York, ajo luan në Jersey dhe vendasit e quajnë atë skuadrën e tyre. Tani për tani, gjithcka është për mesfushorin argjentinas 23-vjecar, Alejandro Romero Gamarra, AKA Kaku, i cili i është shtuar listës për të qenë organizatori i lojës. Kur energjia është e lartë, përhapet si valë. Vendasit shkojnë drejt Catas për të marshuar drejt stadiumit.

Për të mësuar më shumë mbi programin Work & Travel ju ftojmë të merrni pjesë në prezantimin online me konsulenten e Integral për programin Work & Travel më datë 18 Shkurt, ora 16:00 – 17:00.

Për më shumë informacion rreth programit Work and Travel:

 Për më shumë informacion rreth programit WAT, klikoni këtu!

☎️: +355 69 40 40 401

📧: xhensila@integral.al