10 vendet më atraktive që mund të vizitoni në New York pas programit Work and Travel. | Integral

10 vendet më atraktive që mund të vizitoni në New York pas programit Work and Travel.

25.03.2020

Koha kalon shpejt dhe ju duhet të mendoni se cilat vende doni te vizitoni pas përfundimit të programit work & travel usa, kështu që ne ju sugjerojme një seri artikujsh informues me destinacionet më të mira për t’u vizituar në qytetet kryesore të SHBA. Do të ndalemi për herë të parë në New York, qyteti më i populluar në Shtetet e Bashkuara.

  1. Ellis Island and Statue of Liberty

Ato janë të vendosura në zonën jugore të Manhatanit dhe ju mund të keni një përvojë të mrekullueshme me një biletë combo që përfshin një shëtitje me traget në ishull, një turne audio të historisë dhe emigrantëve, por gjithashtu mund të vizitoni statujën. Nëse paguani ekstra, ju keni mundësi të ngjiteni në kurorën e statujës, e cila arrihet duke ngjitur 400 hapa.

  1. Central Park

Central Parl është ndoshta parku më i famshëm në botë me mbi 350 filma të filmuar aty. Central Park ka një sipërfaqe të gjelbërt prej 1499.9m² dhe është një vend ku mund të pushoni në paqe pas një dite rraskapitëse. Përveç ecjes nëpër park, ne Central Park mund të marrësh me qira biçikleta për të shëtitur në rrugë të ndryshme,  mund të bëni një shëtitje me varkë në liqen, madje mund të peshkoni.

  1. Hudson River Park

Parku më i gjatë ujor në të gjithë Amerikën, i cili shtrihet mbi dy milje.. Këtu mund të shijoni historitë e piratëve më të famshëm të historisë, duke ankoruar në port, duke luajtur golf, duke ulur në bar ose duke hipur në një biçikletë përgjatë shkëmbit.

  1. Museum Mile

E vendosur në 5 Avenue, një nga rrugët më të famshme të Nju Jorkut, këtu gjeni artin bashkëkohor nga rryma të ndryshme të historisë, dhe të magjepseni, pavarësisht nga shijet tuaja për artin.

  1. The Metropolitan Museum

E themeluar në 1870, MET është një nga muzetë më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara dhe ka korrur objekte të vjetra mbi 5000 vjecare. Këtu mund të gjeni historinë e disa koleksioneve me vlera për të gjithë njerëzimin, armët nga Lufta e Pavarësisë, Lufta e Dytë Botërore dhe madje edhe artefaktet egjiptiane.

  1. Empire State Building

Në vitin 1931 ishte ndërtesa më e lartë në botë,381 metra dhe 102 kate.Eshtë një tërheqje e madhe e New York City sepse vizitorët vijnë këtu për t’u ngjitur në katin e 86-të në kuvertën e xhamit.

  1. Brooklyn Bridge

E ndërtuar në 1883, është një çudi inxhinierike që lidh rrethet Manhattan dhe Brooklyn mbi lumin Lindor.Nëse doni të bëni një lëvizje të vogël, rreth 2.6 km mund të pedaloni ose të vraponi në të gjithë gjatësinë e saj. Pastaj mund të bëni një ndalesë në lagjen nën urën tek pica Juliana, e konsideruar pica më e mirë në Amerikë.

  1. Times Square

Eshtë një qytet i njohur për historinë e tabelave të ndriçuara pasi në vitin 1904 kishte panelin e parë në llojin e tij. Tani është pika Zero e paneleve të ndriçuara të drejtpërdrejta, blloqet janë plot me panele, dhe rrugët janë plot me njerëz që vishen në super heronj për t’u argëtuar.

  1. Chinatown

New York është shumë i larmishëm për sa i përket kulturës, dhe një tërheqje është Qyteti Kinez që është saktësisht i njëjtë me një lagje të lindjes aziatike. Eshtë përplot me njerëz, panele dritash, tregjet e peshkut, fruta, bizhuteri. Në rrugët Broome, Mott dhe Grand mund të gjeni vende ku mund të hani lirë, mirë dhe autentikë. Loss është një humbje e madhe nëse dilni nga Lagjja Kineze pa kaluar aty per një masazh në një nga sallonet.

  1. Memorial of the Victims of 9/11

Memoriali është ndërtuar në rrënojat e Kullave Binjake që u shkatërruan në 9 shtator 2001 në kujtim të viktimave të këtij sulmi. Në vend të kullave ka dy kaskada uji dhe Muzeu Përkujtimor ndodhet midis tyre, i bërë me xham të lakuar. Rreth ujëvareve janë pllaka bronzi që janë gdhendur në emrat e atyre që kanë humbur jetën në sulm.

 

☎️0694040401